תוכן עניינים

אם אתם גרים בבית ללא ממ"ד, או שמא אין לכם את המשאבים לבנות אחד, ישנם פתרונות מיגון נוספים שיכולים לעזור לכם להישאר בטוחים בעת חלילה התקפה. רב ממ"ד מהווה את אחד מהפתרונות האלו, המשיכו לקרוא. 

מדוע רב ממ"ד נקרא מיגון ארכיטקטוני?

במילים פשוטות, רב ממ"ד, קרי מיגון ארכיטקטוני הוא תהליך של שיפור מיגון במבנים ללא חדרי ממד תקניים. התהליך הזה נעשה על ידי הוספת שכבות הגנה המונעות מטילים לחדור לבתים ללא ממד, כאשר התהליך יכלול בד"כ הוספה של לוחות פלדה מחושלת. התהליך נקרא ארכיטקטוני מכיוון שהוא מבוסס על שינוי הארכיטקטורה של המבנה, כך שאותה ארכיטקטורה תתאים לשהייה בחלל בשעת חירום. באופן כללי, מיגון מהסוג הזה יכול להיות פתרון זול יותר ממ"ד, מכיוון שהוא אינו דורש בנייה מאפס, אבל יש לקחת בחשבון שתקנות פקע"ר קובעות כי רק חדרי ממ"ד (בנייה מאפס) הם הבטוחים ביותר. 

מה כולל התהליך של שיפור המיגון?

הפיכת החלל לרב ממ"ד כוללת, בראש ובראשונה, את בחירת החלל הנכון. העדיפות תמיד תהיה לבחור בחלל פנימי ככל הניתן המוקף על ידי קירות פנימיים אחרים. כמו כן, התהליך יכלול את ההיבטים הבאים:

  • חיזוק הקירות: ניתן לחזק את הקירות על ידי שימוש בחומרים חזקים יותר, כגון בטון או פלדה (אלו הן קונסטרוקציות מיגון מחושלות). עם זאת, במקרים מסוימים יהיה ניתן גם לעבות את הבטון. 
  • התקנת דלתות וחלונות: ניתן להתקין דלתות עם דרגת ביטחון גבוהה, כמו למשל דלתות הדף רסיסים וכן חלונות ממוגנים. 
  • חיזוק התקרה והרצפה: כשם שמחזקים את קירות החלל, כך חשוב גם לחזק את התקרה והרצפה של המרחב המוגן. בדומה לחיזוק הקירות, ניתן לחזק את התקרות והרצפות באמצעות קונסטרוקציות פלדה וכן עיבוי הבטון. 

חשוב לזכור שמיגון ארכיטקטוני אינו פתרון מושלם. הוא יכול לעזור להפחית את הסיכונים הכרוכים במתקפת טילים, אך הוא אינו מבטיח את רמת ההגנה המלאה של חדרי ממ"ד תקניים. אם יש לכם שאלות נוספות הנוגעות לתקנות פקע"ר, צרו קשר כעת וקבלו ייעוץ ללא התחייבות. 

למי עשוי להתאים רב ממ"ד?

בסופו של דבר, שיפור המיגון מהסוג הזה מתאים למבנים ישנים, אבל לא רק. בעוד שישנם המון בניינים ובתים פרטיים שאין בהם ממ"ד, ישנם גם אנשים אשר מעוניינים לשפר את המיגון בבית שלהם, שאולי אפילו כן כולל ממ"ד תקני. לדוגמה, ישנן משפחות אשר מעוניינות לשפר את המיגון של חדרי הילדים שלהן, אנשים המעוניינים לשפר מיגון במשרד הביתי שלהם וכו'. לכן, התהליך מותאם עבור כל מי שמעוניינים לחיות בבית בטוח יותר, בין אם יש לכם או אין לכם חדר ממ"ד תקני ע"פ פקע"ר.  

לסיכום, כמה עולה רב ממ"ד ומהם יתרונותיו?

מחיר רב ממ"ד יכול לנוע בין כמה עשרות אלפי שקלים בודדים, מה שמסתכם בעלויות הרבה יותר נמוכות מאשר בניית ממ"ד מאפס. כאשר בונים ממד מ-0, העלויות עשויות להגיע ל-110,000 – 150,000 ₪ בממוצע. מנגד, שיפור המיגון באמצעות רב ממד מאפשר לכם לקבל פתרון זול באופן יחסי וכן פתרון כזה המאפשר התמגנות בזמן קצר במיוחד. למעשה, זהו היתרון החשוב של סוג הממד הזה, מהירות התקנתו. מלחמת חרבות ברזל היא דוגמה נכונה אשר משקפת עד כמה הפתרון הזה יעיל. בעוד שהמלחמה נכפתה עלינו באופן מפתיע, אזרחים רבים בחרו לשפר את המיגון בביתם באמצעות רב ממ"ד ופתרונות מיגון אחרים, מה שנעשה בקלות ובמהירות על ידי אנשי המקצוע ברחבי הארץ. 

למידע נוסף צרו איתנו קשר

או התקשרו