הוספת ממ"ד

תוכן עניינים מהיר

חשבנו שאחרי 70 שנות קיום מדינה, כבר לא נזדקק למקלטים, אלא שקרה בדיוק ההיפך: המקלטים נכנסו אלינו אל תוך הבית כדי לאפשר לנו להתגונן מפני איומי המלחמה המשתכללים. ואל מול איומים אלה, יותר ויותר אנשים בוחרים באופציה של הוספת ממ"ד לבית וזאת על אף שהתהליך של הוספת ממד לבית קיים הוא לא זול במיוחד. אז מתי נכון לחשוב על הוספת ממ"ד? מהן האופציות השונות שאתם רוצים להכיר בתחום זה? כמה זה עולה והאם עלות הוספת ממד ומרפסת יחד יכולה להיות כדאית עבורכם יותר מאשר הוספת ממד לבית בלבד? את התשובות לשאלות אלו ועוד, תוכלו למצוא ממש כאן בשורות הבאות.

הוספת ממד לדירה – למי זה מתאים?

ובכן, האופציה של בניית ממד בחדר קיים היא לא רק שאלה של התאמה, אלא גם ובעיקר שאלה של חובה. על פי החוק בישראל, בניית ממ"ד היא חובה שחלה על כל בנייה חדשה. התאמה היא בעיקרה שאלה של מבנים קיימים שאין בהם ממ"ד ועומדת בפניהם האופציה להוסיף ממד במבנה הקיים. ככלל, אם אתם רוצים להעניק לעצמכם ולבני המשפחה שלכם את רמת המיגון הטובה ביותר בפני איומי טילים ורקטות, הוספת ממד לבית היא האופציה הטובה ביותר עבורכם. יחד עם זאת, ישנן כמה אופציות שיכולות לענות על הצורך שלכם בהוספת חדר מוגן דירתי ובהן נדון בשורות הבאות.

הוספת ממד בבית משותף

במקרה של הוספת ממד לבית פרטי, האפשרויות העומדות בפניכם להפחתת עלות הפרויקט הן די מצומצמות. לעומת זאת, במקרה של הוספת ממד לבניין קיים, תוכלו לגייס מספר שכנים ואולי לשלב עם זה גם תוספת בנייה של מרפסת לכל דירה, מה שיעניק לכם הטבה משמעותית בפרמטר של מחיר ממד ושל עלות הפרויקט בכלל. למעשה, גם אם האופציה של הוספת ממד לבניין אינה רלוונטית לכם מכיוון שאתם מתגוררים בבית פרטי, תוכלו לנסות ולגייס בעלי בתים פרטיים נוספים בשכונה ובצורה זו להשיג את אותה תועלת כלכלית בגין רכישה בהקפה.

מ"מד נייד או מ"מד מתקפל – האופציות הניידות והמתקפלות

לאחר שתבחנו את הנושא של עלויות בניית ממד, אתם עשויים לגלות שאין לכם לא את התקציב ולא את הפנאי לערוך פרויקט של הוספת ממד לבית קיים. במקרה כזה, אתם רוצים לבחון את האופציה של ממ"ד מוכן הקרוי גם ממ"ד נייד. המדובר למעשה במבנה הנקרא מיגונית ומגיע בתצורת מיגונית פעמון, מיגונית ניידת, מיגונית קטנה ועוד. את המבנה מייצרים במפעל על פי תקן בניית ממד פיקוד העורף ומציבים אותו במרחב החוץ של הבית. המדובר בפתרון זול יותר באופן משמעותי ביחס לגובה מחיר בניית ממד מובנה בתוך הבית. יחד עם זאת, נדרש עבורו תא שטח שעומד לרשותכם בצמוד לבית, נדרש מכם הרצון להקצות את השטח הזה לטובת המבנה על בסיס קבוע וכן יש לקחת בחשבון, שיהיה עליכם לצאת מהבית אל המיגונית בכל אזעקה ואזעקה. פתרון אלטרנטיבי הוא זה של ממ"ד מתקפל שהוא למעשה התקן של לוחות ברזל המחוברים זה לזה, המעוגן לקיר הבית, בתוך הבית, על בסיס קבוע. בשעת חירום פשוט פורשים את לוחות הברזל ויוצרים מרחב מוגן בתוך הבית, אותו ניתן לקפל בעיתות שגרה.

כמה עולה ממ"ד נייד?

אחת הסיבות המרכזיות שבגינן בוחרים אנשים רבים באופציה של חדר ממד היא מחירו הנמוך יחסית. בחיפוש ממ"ד נייד למכירה, אתם צפויים לגלות שברכישת ממ"ד נייד מחיר העסקה צפוי להסתכם ב-25 אלף שקלים לכל הפחות ועד כ-50 אלף שקלים לאופציה המאובזרת. זאת, לעומת עלות בניית ממד בבית פרטי שיכולה להגיע לכדי 130 אלף שקלים ויותר. מחיר ממד מוכן יהיה תמיד נמוך יותר. יחד עם זאת, בבחירה באופציה של הוספת ממד לבית קיים מחיר הוא לא השיקול המרכזי, אלא דווקא המיגון המקסימלי שיודע הממד המובנה להעניק לכם, כמו גם הנגישות המלאה אליו במהירות ובקלות לאורך כל שעות היממה – אלמנט חשוב מאוד בזמן חירום.

בניית ממד על עמודים – האם זה אפשרי?

אחת הסוגיות שמעניינות יותר מכל את בעלי הבתים המבקשים לבצע מהלך של הוספת ממד לבית קיים היא הסוגיה של הוספת חדר נוסף לבית. אם אתם כבר מוציאים מעל 100 אלף שקלים על הוספת ממ"ד, אז מדוע לא לנצל זאת בכדי להוסיף עוד חדר לבית ובכך, גם להשביח את ערך הבית וגם לשפר את איכות החיים בו? ובכן, האופציה הזאת קיימת כמובן, אך היא מותנת באישור מהנדס ובקבלת היתר בנייה מהרשות המקומית שבתחומה ממקום הבניין. במקרה של הוספת ממד בבית משותף, נעשה כמובן שימוש בטכניקות של בניית ממד על עמודים לאורך כל הבניין, תוך עיגון טור החדרים למעטפת הבניין. כמו כן, אולי ישנה גם אפשרות של בניית ממד על הגג או שילוב של הפרויקט עם הוספת מרפסת לכל דירה – את כל אלה צריך לברר עם מהנדס ועם הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית. אם שניהם מאשרים לכם את המהלך, אתם בהחלט יכולים להוציא אותו אל הפועל ולהרוויח גם חדר מוגן דירתי וגם תוספת חדר כמעט באותו מחיר.

מ"מד נייד או הוספת ממד לדירה – מה הכי נכון לכם?

אין ספק שבהחלטה על בניית ממד עלויות הפרויקט משחקות תפקיד מפתח. יחד עם זאת, המטרה של הוספת ממ"ד היא אינה מטרה של מה בכך ובשום פנים ואופן אסור ששיקולים כלכליים יבואו על חשבון שיקולי המיגון והביטחון שלכם ושל בני משפחותיכם. כל עוד אתם שומרים את התפיסה הזאת חזק בראשכם, אתם יכולים לבחון את האופציות הנוספות, הלוא הן האופציות הניידות שאותן ניתן ליישם בעלות נמוכה יותר באופן משמעותי. הדברים הופכים להיות מורכבים יותר גם לאור האפשרויות הרבות העומדות בפניכם, כמו למשל לשלב את הוספת הממ"ד עם תוספת חדר או מרפסת לכל דירה, היכולת שלכם לגייס את כלל הדיירים לטובת המהלך וכדומה. כל אחד מאלה עשויים להשפיע בסופו של דבר על הכדאיות לבצע מהלך כזה על פני מהלך אחר.

מצד שני, חשוב לזכור שהצבת ממ"ד מוכן כמו מיגונית, דורשת מכם הקצאה של שטח פרטי שאתם יכולים לנצל לטובת פעילות הפנאי שלכם בבית וזה בהנחה ששטח כזה אכן עומד לרשותכם. אתם יכולים כאמור לבחון את האופציה של בניית ממד על הגג, אבל בסופו של דבר נדרש פה מהלך של הקצאת שטח לטובת העניין, מה שלא יוצר דילמה בהמרה של חדר רגיל בדירה לכדי חדר מוגן דירתי.

ההמלצה החד משמעית היא לאתר איש מקצוע שיבחן יחד איתכם גם את ההיבטים הביטחוניים ואת רמת המיגון הנדרשת לכם וגם את ההיבטים הכלכליים ביחס להעדפות האישיות שלכם. איש מקצוע כזה יוכל לפרוש בפניכם אפשרויות שונות שאולי לא חשבתם עליהן או שאתם כלל לא מכירים ואף לסייע לכם להשלים את המהלך של הוספת ממ"ד במודל הכדאי ביותר, למשל עם תוספת חדר ומרפסת לבית. הוספת ממד לבית קיים הוא פרויקט שאין להקל בו ראש בשום היבט וזו סיבה מספיק טובה להיעזר באיש מקצוע לפני שמקבלים החלטות גורליות.

למידע נוסף צרו איתנו קשר

או התקשרו