בניית ממ"ד

תוכן עניינים מהיר

ממבצע למבצע אתם חושבים שהנה זה נגמר ואפשר כבר לשכוח מהצורך הזה לבנות חדר מוגן דירתי, אלא שהמציאות טופחת לכולנו על הפנים פעם אחרי פעם, כששוב ושוב אנו צריכים להתמודד עם הדילמה של בניית ממ"ד. בראיה מפוכחת של המציאות, לישראל צפויים עוד כמה וכמה מבצעים בעתיד הנראה לעין ואם אתם רוצים להעניק לעצמכם ולבני המשפחה היקרים שלכם את ההגנה הטובה ביותר, לא תוכלו להימלט מהצורך להשלים מהלך של הוספת ממד לבית קיים. השאלה היא רק מהן האפשרויות העומדות בפניכם לצורך הוספת ממ"ד ומהי האפשרות הנכונה ביותר עבורכם ובכך ננסה לסייע לכם כאן בשורות הבאות.

בניית ממ"ד – מה זה אומר?

סביב הנושא של בניית ממד פיקוד העורף הוציא הוראות ותקנות מדויקות, שמחייבות כל קבלן ביצוע המבצע הוספת ממד לבית קיים. הוראות אלה כוללות: קירות בטון מזוין בעובי 25-35 ס"מ (בהתאם לטווח האיום), שטח מינימלי של 9 מ"ר, חלון זכוכית מחוסמת וחלון הדף עשוי פלדה, דלת הדף עשויה פלדה, שלושה שקעי חשמל לכל היותר, איטום מלא של החדר, פתח אוורור פלדה ורצוי גם מערכת סינון אוויר. זאת אומרת, שאם אתם בוחנים כעת את האופציה של בניית ממד בבית פרטי למשל, עליכם לקחת בחשבון שזהו פרויקט השיפוץ שאותו תצטרכו לעבור ואלו הן התוצאות שתצטרכנה להתקבל בתום הפרויקט, על מנת שתוכלו להיות בטוחים שחדר הממ"ד החדש שבניתם, אכן עומד בסטנדרטים הנדרשים.

למעשה, בכל פרויקט של בניית ממד בחדר קיים, בין שמדובר בפרויקט הוספת ממ"ד לבית פרטי ובין שבפרויקט הוספת ממד בבית משותף, זוהי ההבנה החשובה ביותר שעליכם לאמץ: המדובר בפרויקט שאתם מנהלים בעצמכם למען עצמכם – פרויקט שיפוץ דירה שבמסגרתו אתם הופכים את אחד החדרים בבית לחדר ממ"ד או לחילופין, מוסיפים חדר נוסף לבית, שייבנה בתצורת ממ"ד. לשם כך יהיה עליכם לגייס את ההון הנדרש להשלמת הפרויקט עם מחיר ממד שעומד על 100-130 אלף שקלים. יהיה עליכם לגייס אדריכל וקבלן ביצוע וכן יהיה עליכם להשלים תהליך של בקשת היתר בנייה לצורך הוספת ממד לבניין קיים.

יחד עם זאת, אם אתם רוצים להבטיח לעצמכם ולבני משפחתכם את רמת המיגון הגבוהה ביותר, עם זמינות מלאה של מרחב מוגן מסביב לשעון עם גישה מלאה ומהירה – הוספת ממד לבית או הוספת ממד לדירה בבית משותף, היא האופציה הנכונה והטובה ביותר העומדת בפניכם. כדי לשפר את הכדאיות שלה עבורכם, תוכלו לשלב את התהליך עם תוספות בנייה שונות שתמיד רציתם לערוך, למשל כמו הוספת חדר נוסף. הרחבת הפרויקט תסייע לכם גם בהיבט הכלכלי, שכן עלות הוספת ממד ומרפסת גם יחד תהיה נמוכה יותר מאשר הפרדת שתי המשימות לשני פרויקטים נפרדים. ובכל זאת, ישנן גם אלטרנטיבות, אותן נהוג להכניס תחת הקטגוריה של ממ"ד מוכן או מ"מד נייד.

האופציה של הזמנת מ"מד נייד למכירה – כמה עולה מ"מד נייד?

ממד מוכן הוא שם גג הכולל בתוכו מבנים ניידים הניתנים להצבה לצד הבית בשטח החוץ שמקיף אותו. באופן יותר ספציפי מדובר במבני מיגונית כדוגמת מיגונית פעמון בתצורת פעמון, מיגונית ניידת בתצורה מלבנית וכן מגינית קטנה למרחבים קטנים ומצומצמים. כל המבנים הניידים האלה מיוצרים במפעל על פי התקנים הנדרשים ומובלים אל בית הלקוח על גבי משאית, שם הם נפרקים אל חצר הלקוח. מן הסתם, ממד מוכן לחצר מחייב קיומה של חצר ואם אין לכם חצר, לא תוכלו ליישם את הפתרון הזה. מבחינת עלויות, במקרה של ממד מוכן מחיר שאתם יכולים לצפות לו יעמוד על 25 אלף שקלים עבור הדגמים הקטנים ביותר ועד 50 אלף שקלים עבור דגמים מלבניים גדולים המתאימים לעד 15 איש. כפי שניתן לראות, מחיר ממד מוכן הוא נמוך יותר משמעותית מאשר מחיר בניית ממד ולכן מהווה את אחד המניעים המרכזיים לבחירה באפשרות זו. יחד עם זאת, צריך לקחת בחשבון שהאופציה של הוספת ממד לבית או הוספת ממד לדירה, היא אופציה יעילה יותר, שכן היא מעמידה לרשותכם את המרחב המוגן בתוך הבית, בכל עת, עם אפשרות לשהייה ארוכה בתוך המרחב המוגן, שלא כמו במקרה של מ"מד נייד.

אם אין לכם חצר או שאתם לא רוצים להקצות שטח נרחב מהחצר לטובת הוספת ממד לבית פרטי בפורמט הנייד, יש לכם גם את האופציה של מ"מד מתקפל. המדובר על התקן של לוחות פלדה מיוחדת, המחוברים זה לזה באמצעות צירים ייעודיים. את ההתקן מעגנים לקיר הבית ובשעת חירום ניתן לפרוש אותו במהירות לכדי תצורת חדר מוגן. במקרה הזה של מ"מד נייד מחיר הפתרון המתקפל מתחיל ב-45 אלף שקלים.

האופציות במקרה של הוספת ממד בבית משותף

ככלל, הוספת ממד לבניין מבוצעת באותה צורה כמו בבית פרטי, אלא שבמקרה הזה יש לנו אופציות נוספות שניתן לנצל בכדי להפוך את הפרויקט לכדאי יותר. כך למשל, ניתן לגייס את כלל הדיירים בבניין בכדי להזניק פרויקט גדול, שבו תוכלו לקבל הנחה משמעותית מהקבלן המבצע. במקרה כזה, ניתן לבצע בניית ממד על עמודים בטור אחד ארוך צמוד לכל גובה הבניין, כך שכל דירה לא רק זוכה לחדר ממ"ד חדש, אלא לתוספת של חדר למניין החדרים בדירה. במקרים מסוימים ניתן לבצע גם בניית ממד על הגג עבור דירת הגג, אם כי אפשרות זו דורשת אישור מהנדס ולרוב גם עבודות חיזוק של גג הבניין.

בהתלבטות סביב פרויקט בניית ממד מחירים הם בהחלט פרמטרים חשובים, שיכולים להכריע את ההחלטה שלנו לכאן או לכאן ולכן, בפרויקט הוספת ממד לבית קיים מחיר הנחה בגין בנייה נרחבת לכל דיירי הבניין, יכול בהחלט להטות את הכף לטובת האופציה הזאת, שכפי שאמרנו קודם לכן, נחשבת לאופציה הנכונה והטובה ביותר. יחד עם זאת, במקרה זה יהיה עליכם לגייס את כל דיירי הבניין, בעיקר על סמך הטיעון שזה יעלה להם פחות מאשר עלות בניית ממד בבית פרטי ולרוב הטיעון הזה עובד מצוין.

כעת, כשאתם יודעים כמה עולה ממד מוכן וכשאתם מכירים את כל המכלול של עלויות בניית ממד, יהיה עליכם לגבש החלטה שמן הסתם לוקחת בחשבון את סוגיית העלות, אך מבלי לפגוע בשיקול החשוב באמת – רמת המיגון לה אתם מצפים ושממנה אתם רוצים ליהנות. בתהליך של בניית ממד עלויות משחקות תפקיד מפתח, אך הן לא יכולות לבוא על חשבון רמת המיגון לה אתם זוכים.

בניית ממ"ד בסיוע של איש מקצוע

בכל מקרה, כאשר אתם נכנסים או אפילו שוקלים את האפשרות של בניית ממ"ד, אתם רוצים שלצידכם יעמוד איש מקצוע, שימקד אתכם בשיקולים החשובים באמת ושגם יסייע לכם בהוצאת הפרויקט אל הפועל בצורה הטובה ביותר, על פי כל התקנים הנדרשים ולא פחות חשוב מכך, גם בעלות הנמוכה ביותר ניתן להשיג. לשם כך נדרש איש מקצוע המתמחה בתחום של מרחבים מוגנים דירתיים ובלבד שאתם יכולים לקבל לגביו כמה המלצות פרטיות מחברים, בני משפחה או מכרים ועדיף חוות דעת מקצועיות מאנשי מקצוע בענף הבניין ואולי אפילו ישירות מפיקוד העורף.

למידע נוסף צרו איתנו קשר

או התקשרו