בניית ממ"ד בחדר קיים

תוכן עניינים מהיר

אנו נמצאים בתקופה שבה כולם רודפים אחרי האופציה של הוספת ממד לחדר קיים בגלל רקטות הנורות אל עבר ישראל מכיוון עזה בדרום ולבנון בצפון. אלא שחובת בניית ממ"ד היא חובה שחלה כבר מאמצע שנות התשעים, אז קיבלה ממשלת ישראל החלטה לחייב הוספת ממ"ד לכל בנייה חדשה שמבוצעת בכל רחבי ישראל. אבל מה עושה מי שבנה את ביתו לפני שנות התשעים? מה עושה בעל בית שיש לו כבר בית אבל אין בבית הזה ממ"ד? ובכן, עבור בתים אלה קיימת האופציה של הוספת ממ"ד בדמות בניית ממ"ד לחדר קיים.

איך מבוצעת בניית ממד בחדר קיים?

ככלל, חדר ממ"ד (מרחב מוגן דירתי) הוא חדר כמו כל חדר אחר, אלא שהוא מוגדר בתור חדר מוגן דירתי שחייב לעמוד במספר פרמטרים ובכלל זה: קירות בטון מזוין בעובי של כ-30 ס"מ, שטח פנים של 9 מ"ר לפחות, חלון הדף (חלון זכוכית מחוסמת פלוס חלון פלדה חיצוני), דלת הדף, 3 שקעי חשמל לכל היותר ואיטום מלא של החדר. התהליך של הוספת ממד לבית קיים הוא תהליך שיפוץ כמו כל תהליך אחר, רק שהוא חייב להתבצע על פי התקנות והתקנים המחייבים כמפורט לעיל. באין שאתם מעוניינים לבצע מהלך של הוספת ממד לבית פרטי או של הוספת ממד בבית משותף בכלל, עליכם לגייס אדריכל שיבנה עבורכם תכנית בנייה עבור הוספת ממד לבית ועל פי כל התקנות והתקנים הנדרשים, הגשת בקשה להיתר בנייה (שגם יינתן לכם אם אין חריגות), גיוס קבלן ביצוע שמתמחה בתחום של הוספת ממד לבניין קיים והשלמת תהליך המרת חדר רגיל לחדר ממ"ד. כמו כן, לאחר השלמת מהלך של בניית ממד פיקוד העורף צריך לאשר את הממד על מנת שתוכלו לקבל טופס 4 לאכלוס.

כמה זה עולה? עלויות בניית ממד בפרויקט בניית ממד לחדר קיים

ככלל, מחיר ממד או נכון יותר, עלות הוספת ממד לדירה, עומדת על 100 אלף שקלים לכל הפחות ועד כדי 130 אלף שקלים ויותר. בנוסף, עליכם לקחת בחשבון עלויות של מערכות תומכות שאולי תרצו לשלב ובכלל זה מערכת סינון אוויר, מערכת מיזוג אוויר וכל תוספת אחרת שתרצו לשלב, לרבות חלון פנימי מעוצב או דלת פנימית מעוצבת. כפי שניתן לראות, הוספת ממד לבניין הוא פרויקט לא זול וגם כזה שדורש מכם לעבור תהליך שיפוץ שלם מקצה לקצה. על כן, אם אתם בוחרים באופציה של הוספת ממד בבית משותף, בית פרטי או כל בית או דירה אחרים, כדאי אולי לשקול לשלב בפרויקט בנייה של תוספות בנייה נוספות שתמיד רציתם. שילוב של תוספות אלה יאפשר לכם להשיג כמה מטרות בפרויקט אחר וגם יעלה לכם פחות מאשר השגת כל אחת מהמטרות בנפרד. כך למשל, עלות הוספת ממד ומרפסת תהיה תמיד נמוכה יותר מאשר הוספת ממד לבית בנפרד ולאחר מכן גם הוספת מרפסת.

מ"מד נייד, ממ"ד מוכן, מ"מד מתקפל ופתרונות ניידים אחרים

אם עלות בניית ממד בבית פרטי או זו של הוספת ממד לבית קיים אינה עומדת במגבלות התקציב שלכם, חשוב שתדעו שהאופציה של בניית ממ"ד לחדר קיים היא לא האופציה היחידה העומדת לרשותכם. לצד אופציה זו ישנן גם מספר אופציות ניידות, שמציעות כמה פתרונות מעניינים שיכולים להתאים לכם. האופציה הראשונה היא זו של ממד מוכן הקרוי גם ממד מוכן לחצר, הוא מבנה מיגונית, המגיע בתצורת מיגונית פעמון, מיגונית ניידת מלבנית או מגינית קטנה. המדובר במבנה בטון המיוצר במפעל על פי כל התקנים הנדרשים ומובל אליכם אל ביתכם. את המבנה יהיה עליכם להציב בשטח החוץ של הבית וזה דורש כמובן זמינות של שטח כזה וגם מוכנות שלכם להקצות נתח לא קטן ממנו לטובת הצבת המבנה. אפשרות נוספת היא זו של מ"מד מתקפל שהוא למעשה התקן של לוחות פלדה המחוברים זה לזה בצורה מודולרית באמצעות צירים. את ההתקן מעגנים לקיר הבית, בתוך הבית, ובשעת חירום ניתן לפרוש אותו לכדי חדר מוגן. פתרון זה נשען גם על הגנת קירות הבית ואינו עשוי כלל מבטון, אך בהחלט מספק הגנה נאותה מרסיסים, כשיתרונו המרכזי הוא שניתן לקפל אותו בזמן שגרה.

כמה עולה מ"מד נייד?

בבחירת האופציה של מ"מד נייד מחיר הוא בהחלט הפרמטר שמשחק את התפקיד המרכזי והשאלה היא כמה עולה ממד מוכן. מחיר ממד בפורמט הנייד שלו יכול לנוע בין 25 אלף שקלים למיגוניות קטנות ועד 50 אלף שקלים למיגוניות גדולות ומ"מדים מתקפלים. כמו כן, יש באפשרותכם לחפש מ"מד נייד למכירה בלוחות יד שנייה, שם תוכלו להשיג פתרון טוב במחיר מופחת, אם כי עליכם לקחת בחשבון גם את עלויות ההובלה והשינוע של המבנה מבית המוכר אל חצר ביתכם.

הוספת ממ"ד לבית פרטי – מה עושים אם אין חצר לצד הבית?

אם אין ברשותכם שטח חוץ שבו תוכלו להציב ממד, הרי ששתי האופציות שעומדות לרשותכם היא האופציה של מ"מד מתקפל מחד והאופציה של הוספת ממד לדירה או בניית ממד בבית פרטי. ישנן אפשרויות הנדסיות שונות שעשויות לאפשר לכם להוסיף את הממ"ד מחוץ לשטח הבית כמו למשל בניית ממד על עמודים או בניית ממד על הגג, אך אפשרויות אלה דורשות אישור מראש של מהנדס קונסטרוקטור וכמובן היתר בנייה מתאים מהרשות המקומית שבתחומה ממוקם המבנה.

בניית ממד מחירים ושיקולים אחרים

לבסוף, חשוב להדגיש מספר דברים ובראשם: מחיר בניית ממד לא יכול להיות הפרמטר היחיד שאותו בוחנים כאשר מקבלים החלטה על סוג הממ"ד המתאים. מן הסתם, בקבלת החלטה על בניית ממד עלויות הן בהחלט גורם משפיע ואולי אפילו מכריע, אבל לא על המחיר לבדו תתקבל ההחלטה. באופציה של הוספת ממד לבית קיים מחיר הוא נושא קצת בעייתי, אבל אם תוכלו לשלב את המהלך עם תוספות בנייה נוספות כמו מרפסת, הוספת חדר (חדר חדש שהוא ישמש למעשה כממ"ד) או כל מהלך שיפוץ אחר, ייתכן שתוכלו למצוא את הכדאיות הכלכלית עבורכם ואף לגייס את ההון הנדרש באמצעות הלוואת משכנתא קטנה.

אם בכל מקרה ולאחר כל החישובים שעשיתם, עדיין נראית לכם האופציה של בניית ממד לחדר קיים כאופציה בלתי מושגת עבורכם, או אז נכנסים לתמונה הפתרונות הניידים למיניהם. כפי שאמרנו קודם לכן, מחיר ממד מוכן הוא בהחלט נמוך יותר ואטרקטיבי יותר מאשר מחיר ממד בנוי ואם יש לכם שטח חוץ פנוי לטובת מ"מד נייד כזה, זאת בהחלט יכולה להיות האופציה העדיפה עבורכם. לפני שאתם מקבלים כל החלטה שהיא בכל כיוון שהוא, כדאי להתייעץ עם איש מקצוע, שיוכל גם לחשוף אתכם בפני כל הפתרונות הקיימים עבורכם, גם לסייע לכם לבחור בפתרון המתאים לכם ביותר וגם לסייע לכם למצוא את האיזון הטוב ביותר בין מיגון מקסימלי לכם ולבני משפחתכם לצד מחיר מינימלי שאותו תאלצו להוציא מכיסכם. שימו לב, שייעוץ מקצועי כזה יכול לחסוך לכם גם הרבה כסף וגם להבטיח שביעות רצון גבוהה יותר שלכם מהמהלך כולו ומהשפעתו על רמת המיגון שלכם ושל היקרים לכם.

למידע נוסף צרו איתנו קשר

או התקשרו