הוספת ממ"ד לבית פרטי

תוכן עניינים מהיר

לא משנה מתי אתם קוראים את השורות האלה, סביר להניח שמתישהו בשנים האחרונות ואולי ממש לאחרונה, ניהלה מדינת ישראל מבצע צבאי בדרום או בצפון הארץ, מבצע ששוב העלה בכם את ההבנה שאתם חייבים ממ"ד בבית. העניין הוא שהמהלך של הוספת ממ"ד לבית הוא לא מהלך זול וכשלוקחים בחשבון גם את הפרוצדורה והברדק בתהליך הבנייה, אז גם לא פשוט. ובכל זאת, הוספת ממ"ד היא מטרה חשובה, שאתם בהחלט רוצים להשלים בהקדם כדי להבטיח את שלומכם ואת שלום היקרים לכם ובשורות הבאות נספר לכם איך תוכלו להשלים מהלך של הוספת ממ"ד לבית פרטי בכל הדרכים האפשריות.

הוספת ממ"ד לבית קיים – באילו מקרים זה נכון?

ובכן, הוספת ממ"ד לדירה או אפילו הוספת ממ"ד בבית משותף היא הבחירה הנכונה ביותר בכל מקרה. ישנם כמובן פתרונות של ממ"ד מוכן, שמייד גם נדבר עליהם, אבל אם אתם רוצים את ערך המיגון המקסימלי האפשרי, חדר מוגן דירתי מובנה הוא הפתרון הטוב ביותר שעומד בפניכם. אחרי שאמרנו את זה, אי אפשר להתעלם מכך שמדובר בפרויקט לא זול. עלויות בניית ממ"ד יכולות לנוע היום בסביבות 100 אלף שקלים ואף להגיע ל-130 אלף שקלים ויותר. עם מספרים כאלה של מחיר ממ"ד, גם הרצון והצורך במיגון מקסימלי יכולים להיקבר תחת בעיות כלכליות, שלא מאפשרות להשיג את המטרה. יחד עם זאת, נדגיש שוב שהאופציה הנכונה ביותר היא בניית ממ"ד מובנה, כלומר בניית ממ"ד בחדר קיים, היא האופציה העדיפה ובחינת אופציות ניידות למיניהן צריכה להיות אצלכם בעדיפות שנייה ובשורות הבאות נבחן את כל האופציות הקיימות.

הוספת ממ"ד לבית פרטי – האופציה העדיפה

החלטתם שאתם רוצים להשלים מהלך של הוספת ממ"ד לבית והחלטתם לבחור באופציה העדיפה של הוספת ממ"ד לבית קיים. במקרה כזה, יהיה עליכם להזניק פרויקט שיפוץ לכל דבר ועניין וזה אומר הזמנת אדריכל שיתכנן עבורכם את תוספת הבנייה של הממ"ד על פי תקנות פיקוד העורף, בחירת קבלן ביצוע שמתמחה בתחום של בניית ממ"ד בבית פרטי וכמובן הכנת התקציב הנדרש בהיקף שיכול לעלות על 100 אלף שקלים. לצורך העניין מדובר בתהליך שיפוץ לכל דבר ועניין, אלא שבכל שלב אתם רוצים לוודא שהדברים נעשים על פי כל התקנות והתקנים הרלוונטיים. בסיום התהליך של בניית ממ"ד פיקוד העורף אמור לבדוק את המבנה ולאשר אותו. את זה תוכלו לעשות באמצעות מומחים שהוכרו והורשו על ידי פיקוד העורף ורק לאחר שתקבלו את האישור המיוחל ממומחה כזה, תוכלו לקבל טופס 4 לאישור אכלוס וגם להיות בטוחים שיש לכם כעת מרחב מוגן, זמין עבורכם בכל עת מסביב לשעון ונגיש בכל שעה של היום עבור כל בני המשפחה.

במקרה של הוספת ממ"ד לבניין, תוכלו לשקול כמה וכמה אפשרויות כמו בניית ממ"ד על הגג, בניית טור ממ"דים לכל דיירי הבניין בפורמט של בניית ממ"ד על עמודים או פשוט להשלים את התהליך באופן עצמאי לחלוטין. אם אתם כבר בוחרים לעבור את תהליך השיפוץ המקיף, כדאי לשקול לשלב תוספות בנייה נוספות שתמיד רציתם. כך למשל, עלות הוספת ממ"ד ומרפסת תהיה נמוכה יותר מאשר העלות הכוללת של ביצוע שתי התוספות כל אחת בנפרד. במקרה של הוספת ממ"ד לבית פרטי תאלצו בדרך כלל לעבור את התהליך באופן עצמאי, אם כי תמיד כדאי לנסות לגייס בעלי בתים שכנים ואולי להשיג הנחה יפה במחיר לכל אחד.

הוספת ממ"ד לבניין קיים – האופציות הניידות

אחרי שפירטנו את העדיפות הראשונה הנכונה לכם, צריך גם לקחת בחשבון שאולי אין לכם לא את התקציב ולא את המוכנות הנפשית לעבור תהליך שיפוץ כל כך מקיף לצורך הוספת ממ"ד לדירה או לבית. במקרה כזה, חשוב שתכירו את האופציות הניידות:

מיגונית – מבנה בטון העומד בתקן ממ"ד של פיקוד העורף, אך מיוצר במפעל ומובל אל ביתכם כשהוא מוכן לגמרי. מיגונית ניידת, המוגדרת גם תחת השם ממ"ד נייד, מיועדת למעשה להצבה במרחב חוץ צמוד לבית, בגינה, בחצר או במגרש החניה, והיא יכולה לשרת עד 5 אנשים בפורמט של מיגונית קטנה או מיגונית פעמון ועד 15 אנשים בפורמט של מיגונית ניידת מלבנית. את המבנה ניתן לצייד בחלון ודלת הדף עם מבואת כניסה, מערכת סינון ומיזוג אוויר וכמובן שקעי חשמל על פי התקן.

מ"מד מתקפל – התקן מודולרי המיוצר מלוחות פלדה מיוחדת, המחוברים זה לזה באמצעות צירים. ההתקן מעוגן לקיר הבית, בתוך הבית, וניתן לפרישה וקיפול בתוך דקות ספורות. ממ"ד מוכן זה נחשב לפחות מוגן מהאופציות האחרות, אם כי מלכתחילה הוא נשען על התקנתו בתוך הבית, כך שהשילוב של הגנת קירות הבית יחד עם הגנת הממ"ד המתקפל עצמו, יכול להעניק לכם רמת הגנה מספקת. יתרונו הברור של סוג זה של ממ"ד הוא, שהוא אינו דורש שטח מחוץ לבית ואינו תופס מקום בתוך הבית כאשר הוא מקופל וזהו היתרון שבגינו בוחרים רבים דווקא באופציה זו.

כמה עולה ממ"ד נייד?

כפי שאמרנו קודם לכן, עלות בניית ממ"ד בבית פרטי הוא בהחלט שיקול חשוב, שיכול להכריע את האופן בו תשלימו את המהלך של הוספת ממ"ד. אם האופציה של ממ"ד בנוי בדירה קצת יקרה לכם, לבטח תרצו לדעת כמה עולה ממ"ד מוכן או ממד מוכן לחצר והתשובה היא כזאת: בקטגוריה הכללית של ממ"ד נייד מחיר הזמנת ממ"ד נייד למכירה צפוי לנוע בין 25 אלף שקלים למבנים הקטנים ועד 40-50 אלף שקלים למבנים היותר גדולים. כפי שניתן לראות מדובר במחיר נמוך הרבה יותר מזה של הוספת ממ"ד בנוי ומובנה בדירה.

יחד עם זאת ואחרי שאמרנו את כל זה, מחיר בניית ממ"ד לא יכול להיות השיקול היחיד שמנחה אתכם. זכרו שממ"ד מובנה מאפשר לכם מיגון רציף וקבוע מסביב לשעון בתוך הבית, גם כשזמני ההתראה החלים עליכם הם קצרים מאוד. מן הסתם, בפרויקט בניית ממ"ד עלויות צריכות להילקח בחשבון לצד כלל השיקולים האחרים וזה גם בסדר גמור אם הן בסופו של דבר גם יכריעו את ההחלטה, אבל חשוב מאוד שכאשר אתם בוחנים את האפשרויות השונות, לא תעשו את זה דרך החור של הגרוש ואך ורק דרכו. באופציה של ממ"ד מוכן מחיר הוא בהחלט שיקול תומך ובלבד שעומד לרשותכם שטח חוץ שאתם יכולים להקצות לטובת הצבת הממ"ד ובלבד שאתם גם מבינים שהממ"ד צפוי לעמוד שם בחוץ, גם בעתות שגרה. לעניין זה, כדאי לדעת שהממ"ד הנייד בהחלט יכול לשמש אתכם גם כמחסן לאורך השנה כולה, אבל חשוב שמה שלא תעשו איתו, תמיד תזכרו לשמור על שלמותו ותקינותו ותמיד תבטיחו שהוא מוכן עבורכם בשעת חירום.

בכל מקרה, מומלץ מאוד להתייעץ עם אנשי מקצוע, שגם יסייעו לכם ויכווינו אתכם לפתרון המתאים ביותר עבורכם וגם יוודאו שהפתרון אותו אתם בוחרים עומד בתקנים של פיקוד העורף ובתקנות החוק. איש מקצוע גם יוכל לנתב אתכם לאופציה שמעניקה לכם את האיזון הטוב ביותר בין נוחות, רמת מיגון וכמובן מסגרת התקציב העומד לרשותכם.

למידע נוסף צרו איתנו קשר

או התקשרו