ממ"ד מוכן

תוכן עניינים מהיר

אם אתם שוקלים את האופציה של בניית ממ"ד בביתכם, אתם לגמרי לא לבד. מבצעי הלחימה שמנהלת ישראל בשנים האחרונות בתדירות הולכת וגוברת, רק מגבירה את הצורך אצל יותר ויותר אנשים, להשלים את המהלך של הוספת ממד לחדר קיים. יחד עם זאת, לא מעט אנשים הנכנסים לתהליך של בחינת האופציה של הוספת ממ"ד מגלים שאולי האופציה הזאת היא לא לגמרי האופציה המתאימה להם, לעיתים משיקולים כלכליים ולעיתים משיקולים מבניים, הנדסיים ושיקולי איכות חיים בבית. במקרים אלה, ישנה אופציה אחת נוספת שאותה אתם רוצים להכיר, האופציה של ממ"ד מוכן ועליה נדבר כאן בשורות הבאות.

מה זה ממ"ד מוכן?

ובכן, ממד מוכן או בשמו הנוסף, מ"מד נייד, הוא למעשה חדר מוגן דירתי המיוצר במפעל ומובל אל בית הלקוח כשהוא מוכן לגמרי. חדר ממד מוכן, מיוצר למעשה על פי כל התקנות והתקנים הרלוונטיים עם קירות בטון בעובי הנדרש (25-35 ס"מ), בשטח מינימלי של 3.5 מ"ר ועם אפשרות לשילוב חלון הדף ודלת הדף מובנים. ממד מוכן לחצר נבנה על פי כמה מפרטים אפשריים, הנבדלים זה מזה בשטח הממ"ד, בתצורתו ובגודלו, על מנת לאפשר לכל אחד לבחור את הממ"ד שיוכל להעניק לו וליקרים לו את רמת המיגון הטובה ביותר.

האם ממד מוכן למכירה הוא בעצם מיגונית?

התשובה היא בהחלט כן, אם כי לא רק מיגונית. מיגונית הוא מבנה חדר מוגן המיוצר במפעל כאמור, ומובל אל בית הלקוח להצבה בשטח פתוח הסמוך לבית. מבני מיגונית מגיעים בתצורות שונות כדוגמת מיגונית פעמון בתצורת פעמון עגול, מיגונית ניידת בתצורה מלבנית וכן מגינית קטנה. דגמים אלה נבדלים כאמור בתצורתם וביכולת ההכלה שלהם החל מעד 5 אנשים בוגרים ועד 15 אנשים בוגרים.

באילו מקרים מתאים ממד זה כתחליף לאופציה של הוספת ממד לבניין קיים?

ובכן, הוספת ממד לבית, בין שמדובר באופציה של הוספת ממד לבית פרטי ובין שבאופציה של הוספת ממד בבית משותף, הוא פרויקט שיפוץ לכל דבר ועניין וגם כזה שכרוך בהוצאה כספית לא פשוטה. בפרויקט של הוספת ממ"ד לבית פרטי או בניית ממד מחירים יכולים לנוע בין 100 אלף שקלים לכל הפחות ועד יותר מ-130 אלף שקלים בהתאם לגודל הממ"ד ורמת האבזור שלו. כפי שניתן לראות, המדובר בפרויקט לא זול, שלא כל אחד יכול ליישם אותו בהתראה מיידית או בכלל וכאן נכנסת למעשה לתמונה האופציה של הוספת ממד לדירה בפורמט הנייד/ המוכן.

כמה עולה ממד מוכן?

מחיר ממד מוכן יכול להיות משמעותית נמוך יותר מאשר מחיר ממד בתצורה של הוספת ממד לבית קיים. ככלל, עלות ממד מוכן יכולה להתחיל ב-25 אלף שקלים ולהגיע עד כ-40 אלף שקלים ובתצורות ספציפיות גם ל-50 אלף שקלים ועדיין, כשמציבים את המספרים האלה מול עלויות בניית ממד בנוי לבית, המדובר בפער משמעותי שהופך את האופציה של הוספת ממד לבית בפורמט המוכן/ הנייד לאופציה אטרקטיביות הרבה יותר מאשר בניית ממד בחדר קיים.

יחד עם זאת, בבחינת השיקול הכלכלי סביב השאלה האם לקנות ממד, וכמה עולה מ"מד נייד, כדאי לדעת שבהזמנת מ"מד נייד מחיר ההזמנה כולל הובלה של המבנה לבית הלקוח והצבתו בשטח בתנאי שקיימת גישה המאפשרת זו מהכביש. במקרים בהם לא קיימת גישה כזאת, ייתכן שיהיה עליכם להזמין שירות שכירת מנוף גדול או עגורן, מה שיוסיף עוד כמה אלפי שקלים למחיר הכולל וגם את רכיב העלות הזה צריך לשקול בהשוואה לאופציה של עלות בניית ממד בבית פרטי ולבטח הוספת ממד בבית משותף, מקרה בו עשויה להיות בעיה משמעותית יותר של גישה מהכביש לשטח הבניין.

ממד בנוי מול ממד מוכן מחיר זה לא הכל

אחרי שאמרנו את זה ולפני שאתם רצים לחפש מ"מד נייד למכירה, כדאי לדעת שהאופציה של הוספת ממד לבית קיים היא האופציה העדיפה בכל מקרה בכל הקשור לרמת המיגון וזמינות המרחב המוגן מסביב לשעות בעיתות חירום. ממד מוכן הוא בהחלט עדיף על פני המחיר של הוספת ממד לדירה, אבל חשוב לקחת בחשבון גם את ההיבטים האחרים ואם בכל זאת אתם מרגישים שהעסקה לא משתלמת לכם, תוכלו לנצל את המהלך בכדי לבצע שינויים מבניים נוספים שאולי חשבתם לבצע. כך למשל, תוכלו להוסיף מרפסת או להוסיף חדר נוסף או בכלל להוסיף את הממ"ד כחדר נוסף למצבת החדרים בבית. לעניין זה, עלות הוספת ממד ומרפסת במסגרת אותו פרויקט של הוספת ממד לבניין, תהיה תמיד נמוכה יותר מאשר ביצוע שני המהלכים בנפרד, כך שבסופו של דבר תוכלו אולי למצוא את הכדאיות הכלכלית באפשרות של בניית ממד בבית פרטי.

זה אולי המקום לציין את הפתרון הנוסף של מ"מד מתקפל שיאפשר לכם ליהנות גם ממרחב מוגן מודולרי וגם כזה שנמצא בתוך הבית ולא מחוצה לו. המדובר למעשה בהתקן הכולל לוחות פלדה מיוחדת, המחוברים זה לזה באמצעות צירים חזקים. את ההתקן מעגנים לאחד מקירות הבית ובשעת חירום ניתן לפרוש אותו בקלות לתצורת חדר רבוע מרווח. התקן זה אמנם לא מספק את רמת המיגון האופיינית למבני בטון מזוין עם קירות עבים, אבל בשילוב עם ההגנה הטבעית של קירות הבית, ניתן בהחלט להשיג רמת מיגון טובה לבטח אם אין לכם אף אפשרות אחרת ובכלל זה בניית ממד על הגג, הצבת ממד מוכן לחצר (שאולי בכלל אין לכם) או אפילו בניית ממד על עמודים. כמה עולה ממד מוכן מסוג מ"מד מתקפל? ובכן, עלותו יכולה להתחיל ב-45 אלף שקלים, שזה עדיין מחיר נמוך יותר מאשר מחיר בניית ממד בנוי.

כדאי תמיד להתייעץ עם איש מקצוע

בהתלבטות סביב הנושא של הוספת ממד לבית קיים הוא לחלוטין לא הפרמטר היחיד שיש לשקול. בתהליך בניית ממד עלויות משחקות אמנם תפקיד חשוב, אבל חשוב לא פחות להבטיח שהתוצר הסופי שבו אתם משקיעים את מיטב כספכם, אכן מעניק לכם את רמת המיגון הדרושה לכם כדי להרגיש בטוחים וגם להיות בטוחים בכל אירוע חירום. כך למשל, בכל הנושא של בניית ממד פיקוד העורף משחק תפקיד חשוב גם בהתוויית התקנים שבהם נדרש הממ"ד לעמוד וגם בבדיקת הממ"ד לאחר השלמת בנייתו, לצורך קבלת טופס 4 ואישור אכלוס. גם בקטגוריה של מבני ממד מוכן, ישנן אופציות רבות הנבדלות זו מזו בתכונות, שטח, אבזור ורמת מיגון כמו גם במידת ההתאמה של כל פתרון לכל לקוח ולקוח. כך למשל, אם אין לכם חצר צמודה לבית או שלא הייתם רוצים להשקיע נתח גדול ממנה לצורך הצבת ממד קטן לחצר. איש מקצוע יוכל לפרוש בפניכם את האפשרויות הנוספות הקיימות לרבות האופציה של בניית ממד על הגג או התקנת מ"מד מתקפל בתוך הבית.

בסופו של דבר, מדובר פה בכיס שלכם, בחסכונות שלכם וברווחה הכלכלה שלכם מחד ועוד יותר מזה, בביטחון שאתם יכולים להעניק לעצמכם ולאנשים היקרים לכם ביותר וזאת סיבה מספיק טובה להעמיד לצידכם איש מקצוע, שיסייע לכם לקבל את ההחלטה הטובה ביותר גם בהיבט הכלכלי ועוד יותר מכך, בהיבט הבטיחותי/ ביטחוני.

למידע נוסף צרו איתנו קשר

או התקשרו