ממ"ד מתקפל

תוכן עניינים מהיר

הוספת ממ"ד לבית קיים היא האופציה הטובה ביותר לכל מי שרוצה למגן את עצמו ואת בני משפחתו והיא גם האופציה היחידה שהחוק מכיר בה. יחד עם זאת, זוהי לחלוטין לא האופציה העדיפה כשמכניסים לתמונה שיקולים כלכליים ולעיתים גם שיקולים הנדסיים, מבניים ואפילו כאלה של איכות חיים במרחב הביתי. ישנם לא מעט מקרים בהם בעלי בתים פשוט לא רואים את עצמם עוברים את כל התהליך של הוספת ממ"ד ובמקרים האלה ישנה אופציה אחת שמציתה את הדמיון באופן מיוחד, האופציה של ממ"ד מתקפל. מה זה בדיוק אומר, איך זה עובד והאם זה בטוח? על כך תוכלו לקרוא ממש כאן בשורות הבאות.

מה זה ממ"ד מתקפל?

ובכן, המדובר בהתקן ייחודי, פטנט ישראלי בפיתוח ישראלי מלא, שמיועד להתקנה בתוך הבית עם אפשרות קיפול ופרישה מהירים לכדי חדר מוגן דירתי. התקן זה בנוי מסט שלם של לוחות העשויים מפלדה מיוחדת ומחוברים זה לזה באמצעות צירים ייחודיים, המאפשרים קיפול והצמדה לקיר מחד ופרישה לכדי ממ"ד מוכן מאידך. את ההתקן מעגנים למעשה לאחד מקירות הבית ושם הוא נותר באופן קבוע. בשעת חירום, באמצעות פעולה פשוטה ומהירה, מושכים את הלוחות כלפי חוץ והם נמתחים לכדי תצורה רבועה של מרחב מוגן. בעיתות שגרה ניתן לכסות את הממ"ד המקופל באמצעות וילון כך שאין לו כל השפעה על האווירה או העיצוב בבית. בשעת חירום פורשים אותו במהירות ונהנים ממיגון מלא.

מהם היתרונות של ממ"ד מתקפל לעומת פתרונות מיגונית?

מיגונית, או כפי שנהוג לקרוא לה, ממ"ד נייד, היא למעשה חדר מוגן יביל המיוצר במפעל על פי תקן מיגונית ייעודי ומובל אל בית הלקוח לצורך הצבה במרחב החוץ הצמוד לבית. רבים פונים לפתרון זה כתחליף לאופציה של בניית ממ"ד או בניית ממד בחדר קיים. ישנם סוגים שונים של מיגוניות כמו מיגונית פעמון, מיגונית ניידת מלבנית ואפילו מגינית קטנה. פתרון המיגונית הוא פתרון אפקטיבי מאוד, אלא שהוא מחייב זמינות של שטח קרקע במרחב החוץ של המבנה. זה אומר שמרגע שהזמנתם מיגונית, המבנה יוצב בחצר הבית שלכם על בסיס קבוע ויתפוס שטח של 2 מטר על 2 מטר לכל הפחות על בסיס קבוע, ללא קשר לתדירות מצבי החירום באזור המגורים שלכם. לרבים אין את השטח הנדרש לשם הצבת מיגונית ליד הבית ולרבים אחרים אין את הרצון לבזבז שטח יקר ערך לטובת העניין.

במקרים אלה, הופך הממ"ד המתקפל לאופציה מעניינת במיוחד. פתרון זה מאפשר לנו לפרוש את המרחב המוגן הנדרש לנו בשעת חירום, אבל מרגע ששעת החירום חולפת, אנחנו יכולים לקפל אותו חזרה ולמעשה לפנות את השטח לטובת שגרת החיים שלנו והגדלת המרחב הביתי העומד לרשותנו. בנוסף לכך, הממ"ד המתקפל הוא למעשה ממ"ד מוכן, שאותו אנחנו מתקינים בתוך הבית ולכן מעניק לנו זמינות גבוהה יותר של המרחב המוגן בעיתות חירום. בתוך ממ"ד מתקפל ניתן לשהות על בסיס קבוע לאורך תקופות חירום וזאת בניגוד לפתרון מיגונית מחוץ לבית, שמיועד לתת מענה נקודתי לזמנים קצובים לסירוגין.

עד כמה זה בטוח?

האופציה של ממ"ד מוכן היא אופציה נהדרת כאשר לא מעוניינים להיכנס לפרויקט של הוספת ממ"ד בבית משותף או בניית ממ"ד בבית פרטי. השאלה היא האם האופציה המתקפלת מספקת את המיגון הנדרש, שמהווה למעשה את הסיבה שבגינה מלכתחילה אנחנו משקיעים בפתרון זה. ובכן, התשובה היא כזאת: ממ"ד מתקפל לכשעצמו לא מעניק הגנה של ממ"ד בנוי עם קירות בטון מזוין בעובי 30 ס"מ. יחד עם זאת ואחרי שאמרנו את זה, מ"מד מתקפל מיועד להתקנה בתוך הבית ולכן נהנה קודם כל מהגנת קירות המבנה עצמם. קירות אלה אינם מספקים מיגון של ממ"ד, אך בהחלט מספקים רמה גבוהה של מיגון. הממ"ד המתקפל מיועד למעשה להשלים את המיגון החלקי הזה של קירות הבית בכדי ליצור את המיגון המושלם ובכך הוא בהחלט מצליח. אם נרצה לתאר את הדברים במילים הכי פשוטות ובצורה הכי שטחית, אז ייתכן שיהיו מצבים נדירים בהם ממ"ד מתקפל לא יספק את רמת המיגון שהייתם יכולים לקבל מממ"ד בנוי, אבל ברובם המכריע של המקרים אתם בהחלט יכולים להיות רגועים ביחס לרמת המיגון שלכם.

כמה עולה ממ"ד נייד?

אחרי שקיבלתם החלטה לגבי בניית ממ"ד על הגג, הצבת מיגונית בחצר, בניית ממ"ד על עמודים או כל אופציה ניידת/ מתקפלת אחרת, מן הסתם מעניין אתכם לשמוע איך באה ההחלטה שלכם לידי ביטוי במישור הכלכלי. ובכן, במקרה של הוספת ממ"ד לבית קיים מחיר המהלך עשוי להגיע לכדי 130 אלף שקלים וזה לא מעט. עם מחיר ממ"ד כזה, לא פלא שרבים מחפשים את הפתרון הנייד/ המתקפל ובקטגוריה הזאת, אתם יכולים לצפות כבר לעלויות שנעות בין 25 אלף שקלים ועד 50 אלף שקלים לפתרון המיגוניות, בהתאם לסוג המיגונית, הגודל שלה והתוספות שאתם רוצים לשלב בה. האופציה של מ"מד מתקפל עומדת אף היא בצורך לפתרון זול יחסית ומוצעת במחיר של החל מ-45 אלף שקלים. בבחירת האופציה של מ"מד נייד מחיר בהחלט משחק תפקיד מרכזי וגם בהיבט הזה, מעניקה לכם האופציה המתקפלת מענה לא רע ביחס לאפשרויות.

כמו כן, ישנו מרכיב נוסף שעליכם לקחת בחשבון בחיפוש תשובה לשאלה כמה עולה ממ"ד מוכן. מרכיב זה הוא מרכיב ההובלה וההתקנה של ממ"ד נייד. מיגונית יבילה מיוצרת כאמור במפעל מתמחה ומובלת אל בית הלקוח באמצעות משאית. בבית הלקוח נדרש מנוף בכדי להניף את המיגונית ולהציבה בתא השטח המיועד לה בחצר הלקוח. במקרים בהם לא קיימת נגישות פתוחה ונוחה מהכביש לתא השטח הזה, יהיה עליכם להזמין מנוף גדול/ עגורן בכדי להניף את המיגונית ולהציבה במקומה, מה שיכול להוסיף עוד אלפי שקלים לעלות הכוללת. לעומת זאת, במקרה של ממ"ד מתקפל, לכל היותר תידרשו לשלם לאיש מקצוע על מנת לעגן את ההתקן לקיר הבית ובזה מסתיים העניין, כך שגם את רכיב העלות הזה אתם רוצים לקחת בחשבון, בתהליך קבלת ההחלטות סביב מציאת מ"מד נייד למכירה הטוב ביותר עבורכם.

היכן מזמינים ואיך מתקינים?

כאמור, ממ"ד מתקפל הוא פטנט ישראלי המיוצר בישראל על ידי יצרן ישראלי, שלמעשה מהווה את הספק היחיד לפתרון מיגון זה. אם אתם מעוניינים להתקין ממד כזה במסגרת פרויקט שיפוצים שאתם עורכים, תוכלו לפנות לקבלן השיפוצים או האדריכל ולבקש ממנו את כל המידע הדרוש לכם והוא כבר ימצא את הדרך להתחבר לספקים של הפתרון המתקפל. כמו כן, בישראל פועלות מספר חברות המתמחות בפתרונות מגוונים של מרחב דירתי מוגן. מרביתן מתמחות בסוג מאוד ספציפי של מיגוניות או בניהול פרויקטים של הוספת ממ"ד , אבל ישנן גם מספר חברות המציעות לכם את כל סל הפתרונות הקיימים ואצלן תוכלו גם להזמין את האופציה המתקפלת. את ההתקנה אתם רוצים להשאיר לידיים מקצועיות בלבד, רצוי על ידי הספק ממנו אתם מזמינים את הממ"ד ולכל הפחות על ידי קבלן שיפוצים מומחה, שידע לעגן את ההתקן לקיר בביטחה.

למידע נוסף צרו איתנו קשר

או התקשרו